Dita Andrušková:

Rodina v ľudovej kultúre Záhoria

Záhorské múzeum v Skalici, Skalica, 2022

„Myšlienka vydať knihu o rodinných zvykoch vznikala postupne. Ide o oblasť, ktorej sa venujem od začiatku svojej profesijnej dráhy etnologičky Záhorského múzea v Skalici. Téma mi je veľmi blízka a svoje poznatky som priebežne publikovala formou štúdií a odborných článkov,“ vysvetľuje Dita Andrušková.

Stano Bellan, Martin Macejka:

Malacké školstvo v historickom vývoji, spomienkach a súčasnosti

Mesto Malacky, Malacky, 2022

„Kniha Malacké školstvo je druhou v poradí z edície kníh, ktoré vydáva mesto Malacky predovšetkým pre svojich občanov a rodákov. Prvou bolo Malacké zdravotníctvo, v súčasnosti vzniká ako tretia Malacká samospráva a nasledovať by mali Malacká kultúraMalacké hospodárstvo,“ objasňuje Stano Bellan.

Mojmír Benža, Dagmar Kusendová, Richard Stanek:

Záhorie na začiatku 20. storočia

Univerzita Komenského v Bratislave, Bratislava, 2021

„Publikácia pokračuje v mojej snahe priniesť širokej verejnosti Záhoria sumu historických informácií, ktoré nie sú bežne dostupné. Takto bola koncipovaná aj moja prvá publikácia Záhorie a staré lexikóny. Novou prácou som sledoval ešte jeden cieľ, poskytnúť ucelený obraz o celom Záhorí,“ približuje Mojmír Benža.

Borský Mikuláš

Záhorské múzeum v Skalici, Skalica, 2022

Kniha Borský Mikuláš podrobne mapuje históriu obce od najstarších čias až po súčasnosť. Obsiahla monografia osloví obyvateľov, rodákov i záujemcov o históriu.

Peter Brezina, Pavol Jozefák:

Mozaika dejín Myjavy a Turej lúky z pohľadníc, fotografií, máp, dokumentov

vlastným nákladom, Skalica, 2022

„Myšlienka vytvoriť knihu o Myjave sa zrodila medzi zberateľmi pohľadníc. Chceli sme ukázať vzhľad Myjavy so starými ulicami, námestiami a množstvom meštianskych a ľudových stavieb, ako ich zachytili pohľadnice od konca 19. storočia,“ hovorí Peter Brezina, autor mnohých publikácií.

Katarína Buffová, Peter Buffa:

Chlapček a vianočná šiška

Fortuna Libri, Bratislava, 2021

„Nápad vytvoriť detskú knihu prišiel pomerne prirodzene počas našich prechádzok po malackom zámockom parku. Keďže si so synom po večeroch radi čítame a prezeráme detské knihy s rôznymi ilustráciami, lákala nás myšlienka vytvoriť jednu aj pre neho,“ prezrádza Katarína Buffová.

Milica Lustigová – Bunčáková:

Moja jesenná cesta do Compostely

vlastným nákladom, Skalica, 2021

„Životopisný román som zamýšľala napísať už niekoľko rokov, no až osobná skúsenosť s pútnickou cestou do Compostely mi otvorila obzory a dodala odvahu, aby som sa o to pokúsila,“ hovorí Milica Lustigová – Bunčáková.

Miroslav Búran:

Veveričkine trampoty

Signis, Banská Bystrica, 2022

„Po úspechu mojej prvej detskej knihy Katkine dobrodružstvá, kde vystupuje dievčatko Katka a významnú rolu v príbehu tvoria najmä zvieratká, som si povedal, že napíšem knihu čisto o nich. Vytvoril som postavy veveričky, zajka a drozdíka,“ približuje Miroslav Búran počiatky knihy Veveričkine trampoty.

zostavila Marcela Heglasová a Cantilena:

Cantilena 50 rokov speváckeho zboru

RECO, s. r. o., Senica, 2021

„Kto presne bol iniciátorom myšlienky v zbore, neviem. Ale približne rok a pol pred samotným výročím mi pán Otto Repa – jeden zo zakladajúcich členov Cantileny a môj milý kolega z reklamky, pravidelne oznamoval, že „budeš písať knihu”…,“ spomína Marcela Heglasová a pokračuje: „A mne sa celý rok a pol darilo vôbec to nebrať vážne.“

Pavol Dinka:

Príbehy Skalického rubína a Skalického trdelníka

vlastným nákladom v súčinnosti s Vínnou cestou Záhorie, o. z., Vinohradníckym spolkom Skalica a Ateliérom EDO, s.r.o., Skalica, 2021

Kniha Pavla Dinku, skalického rodáka a člena Predstavenstva Spolku slovenských spisovateľov, je voľným pokračovaním publikácie Skalické búdy, ktorá získala viacero domácich literárnych ocenení. Dokonca Medzinárodná organizácia pre vinič a víno v Paríži (OIV) ju v roku 2016 poctila čestným uznaním.

Dojč

obec Dojč, 2022

„Prvotná myšlienka na vydanie novej monografie o obci driemala v mojom srdci už dávnejšie, ale po mojom opätovnom zvolení v druhom volebnom období sa vypýtala na svet. Začali sme s jej realizáciou, aby sme vydanie knihy stihli k výročiu prvej písomnej zmienky o našej obci,“ spomína Slavomíra Melišová, starostka obce Dojč.

Stanislav Fehér, Zdenka Laciková:

Cez zrkadlo

FORZA SLOVAKIA, Kopčany, 2022

„Som veľmi rád, že sa mi podarilo splniť si jeden zo snov. Vydať knihu, v ktorej sa snúbi krása obrazu a jemnosť poézie do jedného celku. Do niečoho, čo dokáže pohladiť dušu,“ hovorí Stanislav Fehér, ktorý inicioval tvorbu knihy Cez zrkadlo.

MUDr. Jana Gašparová:

Zubné lekárstvo v Senici a na Záhorí

vlastným nákladom, Senica, 2021

„Kniha zachytáva dianie a ľudí, ktorí v zubnom lekárstve pôsobili. Bráni, aby neúprosný čas dal zabudnúť na tých, ktorých každý kedysi potreboval. Poznáte snáď niekoho, kto by nikdy nebol u zubára?“ pýta sa Jana Gašparová.

Anton Gúth:

Keď je nedeľa, musíme mať vianočku

LIEČREH, Bratislava, 2021

„... A co zostane po nás? Peňíze sa rozkotúlajú. Auta dajú do šrotu. Domi a stavbi sa rozpadnú na prach. Nezostane ňic, enem ten kúšček času, co strávíš s druhíma, enem tá odrobinka uáski, co dáš druhému, abi sa ťi otevreli dvera... šecko sa odváží, postaví pred súdňí stolicu a...“

Miroslav Hazucha:

Virtuóz v ringu Július Torma

SPORT legal, 2022

„Do minulosti sa nevracajme po popol, ale po iskry, lebo iba z tých je oheň.“ Táto myšlienka platí pre listovanie v životnom príbehu olympijského víťaza v boxe Júliusa Tormu. Publikácia vychádza k 100. výročiu jeho narodenia.

Jozef Horňák:

771K - Garde

Svojou cestou, Senica, 2022

„Kniha 771K je pre mňa veľmi zaujímavým projektom. Nielen z hľadiska knihy samotnej, ale hlavne preto, že ponúka ďalšie možnosti. Ak múza dá, tak sa jedná o prvú knihu z celej série,“ prezrádza Seničan Jozef Horňák.

Jarmila Horváth:

Kelti na Zámčisku

vlastným nákladom, Radošovce, 2022

„Moje milované Zámčisko, moje vzácne miesto, kde cítiť tajomnú históriu, veľmi pozitívnu, zdravú, úžasnú energiu a akúsi dobrú čisto-čistú mágiu,“ takto začína Jarmila Horváth svoj predslov ku knihe Kelti na Zámčisku.

Dana Janáčková:

Pod povrchom Milan Flajžík

Záhorské múzeum v Skalici, Skalica, 2022

„Príroda ma očarila už v ranom detstve, skôr než sa stala dôležitým prameňom komunikácie v mojej voľnej tvorbe. Fascinuje ma najmä živočíšna ríša, či už svojimi farbami, ale hlavne úchvatnou tvarovou rozmanitosťou. Celé detstvo som trávil v okolitých lesoch a hájoch na Záhorí, skúmal lokálne zvieratá, choval dravé vtáky a pozoroval stromy,“ vyznáva sa akademický sochár Milan Flajžík.

Peter Jelínek:

Tekeli-li

Enribook, Senica, 2022

„Obvykle píšem poviedky o pátračovi po paranormálnych javoch z 19. storočia. Tentoraz som písal o technikovi Bertovi Rumbledaleovi, ktorý je v mojich predošlých knihách iba vedľajšou postavou.  Rozhodol som sa darovať mu vlastný príbeh,“ približuje pozadie vzniku svojej najnovšej knihy Peter Jelínek.

Dušan Krivský:

Do Kryr né enom na chmel

LEON, Podbořany, 2022

„Jedno je isté – jezdím do Kryr už 53 rokú a 45 rokú su jejich čestným občanem. Byl sem tu jak študent, jak voják, jak advokát, jak dúchodca, jak slobodný, jak ženatý, jak rozvedený, skrátka byl sem tu ve všeckých obdobjách svojého, už dosť dlúhého, života. A dicky mi tu bylo dobre! A chodil sem s otevrítýma očama. Určite sem si nevšímal šecko, ale neco sem si za tí roky enom všímel. No, a o tem chcu neco napísat. O tem, jak sem to videl a vnímal já,“ uvádza Dušan Krivský, ako tvoril svoju najnovšiu publikáciu.

Igor Lebiedzík:

Muž od hradnej stráže a srnka

vlastným nákladom, 2022

„Keď som ako čerstvý maturant dostal povolávací list na povinnú základnú vojenskú službu do Prahy k hradnej stráži, písali sa 80. roky minulého storočia. Pre človeka, ktorý vyrastal v malom mestečku, to bol šok. Vtedy povinná dvojročná skúsenosť zmenila môj náhľad na život a narušila plány do budúcnosti, ktoré som mal ako každý mladý človek,“ približuje Seničan Igor Lebiedzík, ako sa zrodil nápad na tému knihy.

Renáta Matúšková:

Čarovné povesti slovenské

Allegro Plus, Bratislava, 2021

„Povestiam sa venujem približne 9 rokov a Čarovné povesti slovenské sú už mojou piatou knihou. Výnimočná je možno v tom, že približne polovica povestí je venovaná samotnému Záhoriu, tomu krásnemu kútu Slovenska za horami,“ približuje Renáta Matúšková samotný vznik knihy.

Kristína Mišovičová:

Sedmokráska

eot s.r.o., Bratislava, 2022

 „Sedmokráska je opäť posunom k niečomu novému – je to príbeh, ktorý je pre všetkých, od malých až po tých najstarších, pričom každý v ňom nájde niečo iné. Deti si prečítajú príbeh o sedmokráske a malom stehlíkovi, dospelí, ktorí chcú a vedia čítať medzi riadkami, v nej objavia hlbšie myšlienky,“ približuje Kristína Mišovičová svoju najnovšiu knihu Sedmokráska, ktorú rada prirovnáva k svojmu obľúbenému dielu Malý princ.

Jozef Moravčík Jakubovec:

Hojdali sa ježibaby

Albatros Media Slovakia, Bratislava, 2021

„Moji spolupracovníci objavili básničku Hojdali sa ježibaby v časopise Slniečko. Milo ma prekvapili, keď som prišiel ráno do práce a spolu mi ju na uvítanie zarecitovali,“ spomína s úsmevom Jozef Moravčík Jakubovec na obdobie v roku 1957, kedy pracoval ako stolár v Západonábytku v Malackách a písal básničky pre detské časopisy.

Kvetoslava Jablonická:

Návraty ku koreňom

Petrus o. z., Prietrž, 2021

„Myšlienka napísať knižku Návraty ku koreňom vznikla pri výročí novej štátnej školy v obci Prietrž. Učitelia v každej škole viedli školské kroniky, ktoré zobrazovali život v škole, miestny kultúrny život a tradície obce, na ktorých sa zúčastňovali aj žiaci,“ približuje Kvetoslava Jablonická.

Spoločnosť Mariána Vargu:

O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu

Z detskej tvorby Mariána Vargu

Spoločnosť Mariána Vargu, Chorvátsky Grob, 2021

„My sme v podstate nemali ambíciu vytvoriť knihu, ale skôr ilustrovaný notový zošit, ktorý mal byť zbierkou detských skladbičiek z Mariánovej pozostalosti. A to, že sa stal knihou, sa nám akosi postupne prihodilo,“ približuje Jana Vargová, manželka Mariána Vargu a zároveň čestná predsedníčka Spoločnosti Mariána Vargu.

Miroslav Pekník a kolektív:

Dr. Pavel Blaho

politik a národnoosvetový pracovník

Ústav politických vied SAV, VEDA, vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, 2022

„Kadekoľvek chodím, kdekoľvek som, kamkoľvek sa obrátim, čokoľvek podnikám a robím, jediná myšlienka ma všade sprevádza: akú cestu, aké prostriedky a metódy voliť, aby sme ľudu pomohli.“ – Pavel Blaho

Ján Peter / Ján Hromek:

SOTINA a jej tragická minulosť

vlastným nákladom, Senica, 2022

„Kniha nech je poklonou našim robotným predkom, ktorí oddávna žili v samostatnej obci Sotina. Je spomienkou na ich mozoľnaté neoddychujúce ruky, ktoré nás všetkých živili.“

Michaela Rosová:

Nepokojní spáči

Artforum, Bratislava, 2022

„Videla som vlani koncom zimy upútavku na nejakú výstavu, ktorá sa volala Motýľa nekúpiš. Zazrela som ten plagát len tak z autobusu. Napadlo mi - prečo by sa nedalo kúpiť motýľa?“ zauvažovala Michaela Rosová a ďalej rozvíjala svoje predstavy, ako by nákup motýľa prebiehal, veď je predsa len krehký... A tak sa ľahučko a skoro samé začali rodiť poviedky do knihy Nepokojní spáči.

Veronika Šikulová, ilustrácie Oksana Paliy:

Zelená pošta

SLOVART, Bratislava, 2022

„Celé ilustrovanie bolo mňa také isté dobrodružstvo, aké prežívali chlapci alebo nosorožtek v Zelenej pošte,“ hovorí Oksana Paliy, pre ktorú bolo potešením spolupracovať so známou spisovateľkou Veronikou Šikulovou.

Jozef Špaček:

V pavučinách

Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, Bratislava, 2022

„Prostredníctvom svojej knihy som chcel vzdať poctu všetkému, čo nevnímam len ako prvky lokálpatriotizmu, ale predovšetkým ako puto či korene, ktoré ma do pomerne veľkej hĺbky spájajú s mojím rodiskom,“ vyznáva sa Skaličan Jozef Špaček.

Zuzana Štelbaská, ilustrácie Adrián Macho:

Stane sa ZÁZRAK

Albatros Media Slovakia, Bratislava, 2022

„Námet prišiel prirodzene - vyplýval z mojich vlastných každodenných prechádzok, zamyslení, zastávok, pozorovaní a fotení prírody, hmyzu, kvetov, ktoré okolo nás rastú. Pretaviť to do námetu na detskú knihu je niečo, čo robím veľmi rada a teším sa, že to oslovilo aj vydavateľstvo a čitateľov,“ vysvetľuje Zuzana Štelbaská.