22. Matúšková, Renata: Čarovné povesti slovenské

Renáta Matúšková:

Čarovné povesti slovenské

Allegro Plus, Bratislava, 2021

„Povestiam sa venujem približne 9 rokov a Čarovné povesti slovenské sú už mojou piatou knihou. Výnimočná je možno v tom, že približne polovica povestí je venovaná samotnému Záhoriu, tomu krásnemu kútu Slovenska za horami,“ približuje Renáta Matúšková samotný vznik knihy.

Autorka sa narodila v Nitre a po malých prestávkach v Holíči a Skalici väčšinu svojho života prežila v Bratislave. Pred piatimi rokmi sa presťahovala do Holíča, lebo Záhorie jej učarovalo. Momentálne pôsobí ako učiteľka na Základnej škole v Holíči. Odmalička bolo jej snom stať sa učiteľkou, zdravotnou sestrou a spisovateľkou, čo sa jej všetko splnilo. Je autorkou mnohých detských kníh a spoluautorkou učebníc, pravidelne prispieva do detského časopisu Fifík.

Čítanie je autorkinou vášňou, odkedy sa naučila čítať. „Raz sa mi do rúk dostali povesti Jána Domastu, ktoré boli veľmi dlhé. Pri všetkej úcte k tomuto múdremu spisovateľovi, pre mňa ako dieťa nedosiahnuteľné. Čítala som, čítala a stále som nebola na konci. Boli aj zároveň veľmi ťažké. Vtedy mi preblesklo hlavou, že keď budem veľká, napíšem pre deti povesti, ktoré budú kratšie a ľahko sa budú čítať,“ vysvetľuje Renáta Matúšková, ako sa dostala práve k písaniu povestí.

A ako prebiehala tvorba knihy Čarovné povesti slovenské? „Musela som si naštudovať veľa materiálu a kníh, navštíviť nejednu knižnicu či archív. Stretla som sa so samými ústretovými ľuďmi, čo som vnímala veľmi pozitívne. O to sa mi povesti ľahšie písali.“ Prekážky pre Renátu Matúškovú neexistujú, podľa jej slov sa dá všetko vyriešiť a prekonať. „Nič nebolo nemožné, lebo som chcela.“ To je jej životná filozofia, ktorej autorom je M. R. Štefánik.

Renáta Matúšková má dokonca svojho vlastného fotografa, ktorý svojim dielom prispieva k tvorbe jej kníh: „Snažím sa vždy miesta, o ktorých píšem, aj vlastnonožne navštíviť, no nie vždy sa to dá. Človek, ktorý však musel navštíviť všetky miesta v mojich povestiach, je fotograf Vlado Fecko. Ten ma veru nejedenkrát preklial za to, kam všade musel vyliezť, kam sa musel driapať, koľko kilometrov prejsť a previezť po Slovensku,“ hovorí s úsmevom autorka. Okrem fotografií nájdete v knihe aj ilustrácie významného slovenského ilustrátora Juraja Martišku.

Renáta Matúšková je s vydaním knihy veľmi spokojná, pretože si rýchlo našla svojho čitateľa. „Mapuje úžasné, a zároveň zaujímavé miesta celého Slovenska. Každý čitateľ si v nej to svoje určite nájde. V knihe nechýbajú ani nadprirodzené a tajomné postavy, ktoré akoby šibnutím čarovného prútika ožívajú a rozprávajú tie najneuveriteľnejšie príbehy,“ uzatvára. Povesti z tejto knihy radi využívajú žiaci v recitačnej súťaži Šaliansky Maťko. Autorka momentálne pracuje na svojej siedmej knihe a prezrádza, že to bude opäť životopisná kniha, tentokrát venovaná detstvu kráľa slovenskej rozprávky Pavlovi Dobšinskému.