24. Moravčík Jakubovec, Jozef: Hojdali sa ježibaby

Jozef Moravčík Jakubovec:

Hojdali sa ježibaby

Albatros Media Slovakia, Bratislava, 2021

„Moji spolupracovníci objavili básničku Hojdali sa ježibaby v časopise Slniečko. Milo ma prekvapili, keď som prišiel ráno do práce a spolu mi ju na uvítanie zarecitovali,“ spomína s úsmevom Jozef Moravčík Jakubovec na obdobie v roku 1957, kedy pracoval ako stolár v Západonábytku v Malackách a písal básničky pre detské časopisy.

Uvedená básnička vyšla tentoraz spoločne s inými veselými básničkami pre najmenších v publikácii s rovnakým názvom Hojdali sa ježibaby. Knihu ilustrovala Hedviga Gutierrez.

Jozef Moravčík Jakubovec sa narodil a vyrastal v Jakubove, kam sa neskôr po pôsobení v iných mestách vrátil a dodnes žije. Svoje básničky pre deti pravidelne publikoval v časopisoch Ohník, Slniečko a Zornička. Vydal niekoľko zbierok básní pre deti a v záhoráckom dialekte pre dospelých. Spoločne so svojím bratom Štefanom Moravčíkom preložili do záhoráčtiny klasickú veselohru Ženský zákon od Jozefa Gregora Tajovského, ktorú hrali v činohre SND viac ako desať rokov. Okrem toho upravil do nášho nárečia aj iné divadelné hry pre miestne záhorácke divadlá.

Ako autor uvádza, nepíše cielene jednu knihu: „Píšem, píšem a keď je toho veľa, zbúcham z toho knihu.“ K tvorbe ho inšpiruje okrem iného samotné Záhorie, keďže má rád nielen záhoráčtinu, ale aj samotných Záhorákov a Záhoráčky. „Po rannej káve kŕmim mojich 52 sliepok, potom sa postarám o dvoch psov ridgebackov a tri mačky. Neskôr ma čaká záhrada plná ovocných stromov a viniča – to je moja inšpirácia,“ približuje nám svoj život autor.

BIBIANA ocenila knihu Hojdali sa ježibaby v súťaži Najkrajšie a najlepšie detské knihy jari, leta, jesene, zimy 2021 v kategórii JAR – Najkrajšia detská kniha.