21. Lebiedzik, Igor: Muž od hradnej stráže a srnka

Igor Lebiedzík:

Muž od hradnej stráže a srnka

vlastným nákladom, 2022

„Keď som ako čerstvý maturant dostal povolávací list na povinnú základnú vojenskú službu do Prahy k hradnej stráži, písali sa 80. roky minulého storočia. Pre človeka, ktorý vyrastal v malom mestečku, to bol šok. Vtedy povinná dvojročná skúsenosť zmenila môj náhľad na život a narušila plány do budúcnosti, ktoré som mal ako každý mladý človek,“ približuje Seničan Igor Lebiedzík, ako sa zrodil nápad na tému knihy.

„Po návrate do civilu som dlhodobo sledoval témy týkajúce sa práve života mladých odvedencov, ale bol som sklamaný, pretože tých zopár filmových pokusov vôbec nezodpovedalo realite, ktorú zažili mnohí na vlastnej koži,“ pokračuje autor.

Tvorba rukopisu bola náročná a prebiehala veľmi dlho. „Spočiatku som ani len netušil, ako sa vysporiadať s takouto citlivou témou, ktorá ovplyvnila život mnohým mojim priateľom a známym. Pripadalo mi to naivné a zbytočné, viackrát som to vzdal. Po tridsiatich rokoch som si povedal, že stačilo,“ spomína Igor Lebiedzík. Následne začal spolupracovať so spoločnosťou, ktorá poskytovala služby začínajúcim autorom. Problémy zažil takmer so všetkým: s korektúrou, tvorbou obálky, anotáciou, vnútorným dizajnom, a samozrejme aj s financiami. Všetko, až na pôvodnú obálku, s ktorou mu pomohol priateľ a mladšia dcérka Hanka, si robil a platil sám. Najprv vyšla autorovi e-kniha a po dvoch rokoch tlačená kniha.

Igor Lebiedzík priznáva, že vydanie knihy bolo jeho snom: „Možno to znie smiešne, ale rozhodoval som sa medzi dvomi variantmi. Jedným bola kúpa horského e-biku a druhým financovanie vlastnej knihy. Zvíťazil druhý variant. Knihu som venoval svojim vnúčikom ako pamiatku na deda“.

Medzi verejnosťou má kniha zatiaľ priaznivý ohlas, o čom svedčia aj pozitívne recenzie na webovej stránke kníhkupectva.