32. Štelbaská, Zuzana; Macho Adrian: Stane sa zázrak

Zuzana Štelbaská, ilustrácie Adrián Macho:

Stane sa ZÁZRAK

Albatros Media Slovakia, Bratislava, 2022

„Námet prišiel prirodzene - vyplýval z mojich vlastných každodenných prechádzok, zamyslení, zastávok, pozorovaní a fotení prírody, hmyzu, kvetov, ktoré okolo nás rastú. Pretaviť to do námetu na detskú knihu je niečo, čo robím veľmi rada a teším sa, že to oslovilo aj vydavateľstvo a čitateľov,“ vysvetľuje Zuzana Štelbaská.

Zuzana Štelbaská žije so svojou rodinou na Záhorí, v obci Vysoká pri Morave. Pracuje ako televízna dramaturgička a je autorkou kníh pre deti a mládež ako napríklad Zornička, Filipko a série Záchranná stanica. Z angličtiny prekladá rôzne knihy pre deti a mládež. Sama o sebe uvádza, že rada číta, píše, počúva, rozpráva a pozerá.

Adrián Macho, rodák zo Smrdák, ilustruje predovšetkým knihy pre deti. Dlhé roky pracoval ako grafický dizajnér a v kresbe je samouk. Debutoval knihou Gerda: Príbeh veľryby, ktorá získala v Prahe ocenenie Detská kniha roka 2019 a jej príbeh bol preložený do 10 jazykov. Rowlingovej vydavateľstvo ocenilo Machove ilustrácie obálok knižnej ságy o Harrym Potterovi v špeciálnom potterovskom boxe za jedny z najkrajších na svete.

„Tvorivý proces prebiehal veľmi podobne ako pri iných mojich knihách. Dlho som ho mala pod nosom a nevedela, že tam je. Až jedného dňa nastal moment, kedy mi došlo, že v tom celom je potenciál na príbeh. Tak som si sadla a napísala ho,“ približuje Zuzana Štelbaská.

Adrián Macho pri svojej tvorbe spravidla vsádza na intuíciu a prvý nápad, ktorý následne rozvíja: „Rád sa hrám s farbami, svetlom, a taktiež kladiem dôraz na to, aby výsledná podoba knihy mala pri listovaní rytmiku a nepôsobila na čitateľa vizuálne mdlo.“ Ilustrátor sa podľa jeho slov snaží vždy užiť si samotný proces tvorby a urobiť z práce zábavu – vtedy to vraj ide ľahšie a odrazí sa to aj na výsledku. Okrem kreslenia obrázkov navrhol Adrián Macho celkovú grafickú podobu knihy – písmo, obálku a technické prevedenie knihy.

„Do poslednej chvíle som vždy trochu nervózny, či bude všetko vyzerať tak, ako bolo zamýšľané. Nehodnotím iba ilustrácie, ale celkový dojem z knihy. Myslím, že sa nám vydarila,“ konštatuje ilustrátor.

A ako je spokojná s dielom autorka príbehu? „Kniha je nádherná vďaka Aďovým ilustráciám. Je fascinujúce, ako všetko videl. Dostal úplne voľnú ruku, nijako som ho nenavigovala, nesmerovala, je teda zároveň spoluautorom tohto diela. Budeme len radi, ak sa v nej nájdu aj rodičia, nielen deti,“ dodáva Zuzana Štelbaská. Podľa spätnej väzby sa to ozaj aj deje, preto autorka verí, že im to všetkým padne na úžitok a aj v ich životoch sa začnú diať zázraky.