29. Rosová, Michaela: Nepokojní spáči

Michaela Rosová:

Nepokojní spáči

Artforum, Bratislava, 2022

„Videla som vlani koncom zimy upútavku na nejakú výstavu, ktorá sa volala Motýľa nekúpiš. Zazrela som ten plagát len tak z autobusu. Napadlo mi - prečo by sa nedalo kúpiť motýľa?“ zauvažovala Michaela Rosová a ďalej rozvíjala svoje predstavy, ako by nákup motýľa prebiehal, veď je predsa len krehký... A tak sa ľahučko a skoro samé začali rodiť poviedky do knihy Nepokojní spáči.

Pri prvých literárnych pokusoch Michaely Rosovej stála Margita Hološková, jej pani profesorka na senickom osemročnom gymnáziu. Práve na jej podnet sa Michaela začala úspešne zúčastňovať rôznych literárnych súťaží, napr. aj Literárnej Senice Ladislava Novomeského. Následne vyštudovala divadelnú dramaturgiu na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne a pokračovala na Fakulte umení na Univerzite v Bristole v Anglicku. Žila v Prahe, kde pracovala v prekladateľskej firme. Momentálne pôsobí v Bratislave, venuje sa prekladu, redakcii, píše pre rozhlas a prispieva do literárneho časopisu Rozum.

Michaela Rosová je dvojnásobnou finalistkou literárnej súťaže Poviedka (2005 a 2006). So svojou novelou Dandy (2011) bola nominovaná do finálovej desiatky ceny Anasoft litera a knihou Tvoja izba (2020) sa dostala dokonca medzi najlepších päť. Píše kritické blogy o slovenskej literatúre. S hudobníkom Mirom Tóthom spolupracovala na dvoch experimentálnych operách.

O tom, ako spolu poviedky súvisia, píše autorka v poslednej kapitole Esej o metóde: „Zbierka je úplná. Rekapitulujeme, sme spokojní. Mohlo to byť inak, ale je to takto. Myslíme si, že príbehy prepojíme. ... Ale zisťujeme, že nás to nezaujíma. Takéto prepojenia. Zaujímajú nás prepojenia na inej úrovni. Tie neviditeľné. Tie, ktoré si uvedomíme až na konci hry, keď sa rozvinie plátno a pustí sa pesnička.“

Kniha Nepokojní spáči obsahuje štrnásť krátkych rozprávaní. Autorka približuje, ako sa jej poviedky písali: „Obvykle mi niečo napadlo, keď som večer uložila dieťa spať a ľahla si k nemu. Na druhý deň, kým dieťa spalo v hojdavaku, som to rýchlo zapísala. Celá knižočka bola hotová raz-dva,“ a pokračuje: „Ani nejaké pochybnosti ma príliš netrápili, hoci inak sa o sebe aj o svojej práci napochybujem až-až.“

Pozitívnu spätnú väzbu potvrdzuje aj najnovšia nominácia knihy Nepokojní spáči do finálovej desiatky Anasoft litera 2023.