19. Jelínek, Peter: Tekeli-li

Peter Jelínek:

Tekeli-li

Enribook, Senica, 2022

„Obvykle píšem poviedky o pátračovi po paranormálnych javoch z 19. storočia. Tentoraz som písal o technikovi Bertovi Rumbledaleovi, ktorý je v mojich predošlých knihách iba vedľajšou postavou.  Rozhodol som sa darovať mu vlastný príbeh,“ približuje pozadie vzniku svojej najnovšej knihy Peter Jelínek.

Tento steampunkový autor má na svojom konte už niekoľko dobrodružných kníh. Sám seba nazýva škrabákom brakovej literatúry. Pôvodne písal príbehy pre svojich priateľov a priateľky, ale dobrodružstvá sa kopili, tak ich začal vydávať knižne.

Steampunk je jedným zo subžánrov fantastiky a autor svoju v poradí štvrtú knihu obohatil aj o hororové motívy. Konštatuje: „Raz som len tak napísal popis akčnej naháňačky dvoch vzducholodí, ale nemal som preň využitie, tak putoval do šuplíka. Po asi dvoch rokoch mi napadlo využiť ho ako začiatok poviedky venovanej spomínanému technikovi.“

Peter Jelínek ďalej objasňuje, ako sa tvoril samotný príbeh: „Pri rozmýšľaní, o čom príbeh vlastne bude, som si spomenul, že technik má na predlaktiach maorijské tetovanie, tak som si zmyslel rozpovedať akčný príbeh o tom, ako ho získal. Pretože píšem o paranormálnych úkazoch a javoch, samozrejme, to tetovanie nemohol získať „normálne“ na Novom Zélande, preto som ho poslal na tajomný ostrov Tsalal, o ktorom písal Allan Edgar Poe vo svojom románe.“ Pôvodný zámer – poviedka na štyridsať strán – nakoniec nesplnil. Mal toľko nápadov, že sa mu text samovoľne vymkol z rúk a skončil ako dvestopäťdesiatstranový román.

Po technickej stránke prebiehala tvorba knihy ťažko. Po napísaní prvej tretiny knihy autorovi v byte zhorelo elektrické vedenie, prednosť dostala rekonštrukcia a asi tri mesiace nemohol používať počítač. Knihu písal striedavo na dvoch požičaných notebookoch. „Kamarát mi stiahol šikovnú aplikáciu, pri ktorej sa text pri písaní na telefóne ukladá na internete. Môžem preto konštatovať, že  podstatná časť knižky bola napísaná na telefóne,“ približuje strastiplný proces tvorby Peter Jelínek a dodáva: „Moja pani vydavateľka povedala, že sa s tým ešte nestretla.“

Autor je celkovo s vydaním knihy spokojný: „Knižka Tekeli-li určite patrí k tomu lepšiemu, čo som napísal. Obvykle si pri písaní vyberiem nejaké popkultúrne klišé, v tejto knižke to bol napríklad ostrov s tropickým podnebím v antarktických vodách. Do budúcnosti počítam s niektorými postavami a situáciami z tejto knihy, pretože už pracujem na voľnom pokračovaní.“ Zároveň prezradil, že vydanie ďalšej knihy je naplánované na október 2023.