23. Mišovičová, Kristína: Sedmokráska

Kristína Mišovičová:

Sedmokráska

eot s.r.o., Bratislava, 2022

 „Sedmokráska je opäť posunom k niečomu novému – je to príbeh, ktorý je pre všetkých, od malých až po tých najstarších, pričom každý v ňom nájde niečo iné. Deti si prečítajú príbeh o sedmokráske a malom stehlíkovi, dospelí, ktorí chcú a vedia čítať medzi riadkami, v nej objavia hlbšie myšlienky,“ približuje Kristína Mišovičová svoju najnovšiu knihu Sedmokráska, ktorú rada prirovnáva k svojmu obľúbenému dielu Malý princ.

Kristína žije so svojou rodinou v Sekuliach na Záhorí. Ako spisovateľka rada skúša nové výzvy. Začínala ako autorka románov pre dospelých, vydala päť kníh pre ženy, a postupne prešla k tvorbe pre deti a mládež. Jej detské knihy obsiahli všetky vekové kategórie – kniha Malvínkine Vianoce je pre maličké deti, Decká z mesta sa (ne)vedia biť pre prvý stupeň ZŠ a Nathanielposledný potomok druidov pre druhý stupeň ZŠ a mládež. 

Ilustrácie do knihy Sedmokráska si vytvorila autorka sama a sú maľované akvarelom, jemnou technikou, ktorá korešponduje s obsahom knižky. Autorka opisuje svoje pocity v súvislosti s tvorbou obrázkov: „Či sa mi podarili, to musia posúdiť moji čitatelia. Pre mňa to bola naozaj krásna práca – môcť spojiť text priamo s jeho vizuálnou podobou. Tak trochu ďalší splnený sen. Dúfam, že sa bude čitateľom páčiť rovnako ako mne. Teším sa, ako s ňou budem chodiť na besedy či už medzi deti alebo dospelých čitateľov,“ hodnotí svoje dielo Kristína Mišovičová. Pozitívnu spätnú väzbu dostáva aj od čitateľov. Autorka si veľmi váži slová jednej svojej čitateľky, ktorá vyjadrila pocity z knihy takto: „Keby láska bola knihou, bola by to táto kniha.“

Kniha Sedmokráska vyšla s podporou Trnavského samosprávneho kraja.