08. Búran, Miroslav: Veveričkine trampoty

Miroslav Búran:

Veveričkine trampoty

Signis, Banská Bystrica, 2022

„Po úspechu mojej prvej detskej knihy Katkine dobrodružstvá, kde vystupuje dievčatko Katka a významnú rolu v príbehu tvoria najmä zvieratká, som si povedal, že napíšem knihu čisto o nich. Vytvoril som postavy veveričky, zajka a drozdíka,“ približuje Miroslav Búran počiatky knihy Veveričkine trampoty.

Miroslav Búran píše už viac ako 15 rokov. Okrem kníh pre deti mu vyšli štyri básnické zbierky a tri novely. Zúčastnil sa rôznych literárnych súťaží, okrem iného aj Literárnej Senice Ladislava Novomeského, na ktorých získal ocenenia. Hoci sa momentálne poézii venuje pomenej, stále sa pravidelne a s úspechom zapája do poľskej súťaže poézie Rozlogi.

Autor žije a tvorí v Jablonici. Jeho veľkou inšpiráciou je príroda, kde rád trávi čas. Kniha Veveričkine trampoty predstavuje pútavý príbeh o sile priateľstva, nádeji a podpory. „Zopár kapitol som zverejnil na sociálnej sieti, a keďže mali pozitívny ohlas, rozhodol som sa príbeh publikovať knižne. Čitatelia si žiadali pokračovanie, to bolo pre mňa hnacím impulzom,“ vracia sa v čase Miroslav Búran a pokračuje: „Keď som príbeh budoval a blížil sa k pointe, všetko do seba začalo zrazu zapadať, až ma to samého prekvapilo.“ Príbeh je doplnený čiernobielymi ilustráciami od Ivany Vargončíkovej, s ktorou spolupracoval už pri tvorbe svojej prvej knihy pre deti.

Proces tvorby nebol vždy jednoduchý, kniha nedostala podporu z fondu určeného na podporu autorov. Ako sám konštatuje, stretáva sa s tým väčšina súčasných autorov. Napokon sa musel popasovať so získaním financií na vydanie knihy sám.

A ako vníma Miroslav Búran svoju knihu dnes? „Je pre mňa ťažké hodnotiť vlastné dielo, radšej to nechávam na čitateľoch. Ak si tam niekto niečo nájde, to je pre mňa najväčším zadosťučinením,“ odpovedá. „Spätná väzba je nesmierne dôležitá, bez nej by písanie nemalo žiadny zmysel.“

Momentálne pripravuje novú detskú knihu, o ktorej nám prezradil, že v nej použil jednu postavu z knihy Veveričkine trampoty: „Bude to iný príbeh s inou hlavnou hrdinkou, ale bude v ňom vystupovať jedna známa postava. Detskí čitatelia sa majú určite na čo tešiť.“