06. Buffová, Katarína, Buffa, Peter: Chlapček a vianočná šiška

Katarína Buffová, Peter Buffa:

Chlapček a vianočná šiška

Fortuna Libri, Bratislava, 2021

„Nápad vytvoriť detskú knihu prišiel pomerne prirodzene počas našich prechádzok po malackom zámockom parku. Keďže si so synom po večeroch radi čítame a prezeráme detské knihy s rôznymi ilustráciami, lákala nás myšlienka vytvoriť jednu aj pre neho,“ prezrádza Katarína Buffová.

Jednoduchý príbeh vymýšľali Peter a Katarína Buffovci spoločne so svojím dieťaťom počas spoznávania okolitej prírody. Neskôr sa pustili aj do samotných ilustrácií. Ako pridanú hodnotu vnímajú to, že ich syn mal možnosť byť súčasťou tvorivého procesu od úplného začiatku.

Tvorba knihy trvala pomerne dlho, pretože sa jej mohli venovať len v rámci svojho voľného času. Na ilustráciách pracovali manželia spoločne, a keďže je to ich prvá detská kniha, štýl ilustrácií spočiatku hľadali a vzájomne sa ladili. Do ilustrácií sa pokúsili zakomponovať čo najviac reálnych miest zo zámockého parku, samotného kaštieľa v Malackách a aj jeho okolia. „Prioritou bolo, aby dĺžku knihy a hustotu textu zvládli odvnímať aj tie najmenšie a najneposednejšie deti. Už na začiatku tvorby sme sa rozhodli, že prevládať budú veľkoplošné ilustrácie, ktoré vtiahnu deti do deja,“ vysvetľuje Katarína Buffová. Stretnutia s postavami rôznych charakterov dali hlavnému hrdinovi možnosť naučiť sa robiť rozvážne rozhodnutia.

Katarína Buffová približuje, ako prebiehalo samotné vydanie knihy: „Knihu sa nám podarilo vďaka okamžitej reakcii vydavateľstva pripraviť a poslať do tlače za neuveriteľne krátky čas, vďaka čomu bola dostupná v predaji ešte pred Vianocami. Na poslednú chvíľu sme sa uprostred jesene rozhodli k vydaniu knihy vytvoriť fotokampaň pre sociálne siete. Pre začínajúcich autorov je predsa len vždy náročné dostať svoj výtvor do povedomia verejnosti.“ Toto bola pre Buffovcov najjednoduchšia a pravdepodobne aj najefektívnejšia cesta. Vďaka pozitívnym reakciám na slovenskom trhu sa tento rok dostala knižka aj do českého prekladu.